Profesor Vladimir Čavrak sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta prvi je napravio izračun izgubljenog novca ove zemlje, odnosno koliko bismo ga imali više da nam je BDP, pokazatelj ukupne potrošnje i investicija, rastao brzinom od 2,7% koliko je iznosio u prvom kvartalu ove godine (Večernji list, 28.6.2016.).
BDP Republike Hrvatske (u tržišnim cijenama) iznosio je 2008. godine 347,68 milijardi kuna. Ako pretpostavimo da je 2008. godina početna godina gospodarsko-financijske krize (referentna godina), zatim u izračun uzmemo stvarne vrijednosti promjene BDP-a u razdoblju 2008.-2015., te pretpostavimo da bi BDP u godinama 2016.-2017. mogao rasti po prosječnoj stopi od 2,7% godišnje dolazimo do podatka da bi tijekom 2017. mogli dostići predkriznu razinu BDP-a (nulta ili početna razina, odnosno nulte stope rasta u razdoblju 2008.-2017.). Na slici je ova situacija predstavljena crvenom punom linijom).
Oportunitetni trošak gospodarsko-financijske krize možemo približno izračunati ako pretpostavimo rast po nekoj odabranoj stopi koja možda odgovara „prirodnoj stopi“ rasta. Izračun tzv. „prirodne stope“ je u teoriji i praksi prilično sporno pitanje na što ovdje samo upozoravam. Nešto je bolje uzimati u obzir „potencijalnu stopu“ ali i oko njenog izračuna ima podosta metodoloških i drugih zavrzlama. Manje-više sve u vezi dugoročnih stopa rasta je ekonomski „sveti gral“ i o tome ekonomisti malo znaju iako to ne žele priznati.
Ako pretpostavimo da smo u razdoblju 2008.-2017. ostvarili prosječnu stopu rasta aktualnih 2,7%, možemo izračunati oportunitetni trošak kao razliku ostvarenog BDP-a po toj stopi minus stvarno ostvaren BDP. To bi bio iznos gubitka BDP-a zbog krize (i svih naših gluposti, promašaja, nerada, neznanja, nečinjenja,…) približno 573,5 milijardi kuna u desetogodišnjem razdoblju ili 1,71 prosječnog BDP-a ostvarenog u zadnjem desetljeću. To je otprilike kao da u tom razdoblju 1,71 godine nismo ništa radili!
Da smo ostvarili u istom razdoblju prosječnu godišnju stopu od 2%, oportunitetni trošak bi bio 449,3 milijarde kuna u proteklom desetogodišnjem razdoblju ili 1,34 prosječnih BDP-a.
Uz nultu stopu, oportunitetni trošak iznosi oko 119,1 milijardi u desetogodišnjem razdoblju.
link na: članak u Večernjem listu